W naszym ośrodku naukę jazdy zaczynamy dla dzieci od lat 7. Górna granica wiekowa rozpoczęcia nauki jeździectwa nie istnieje. Uczyć się jeździć konno może każdy pod warunkiem, że pozwala na to stan zdrowia i ogólny poziom sprawności fizycznej. 

Na pierwszą lekcję nie jest potrzebny specjalistyczny strój. Ubiór ma być przede wszystkim wygodny i bezpieczny. Konieczne są długie spodnie (nawet w największe upały) - najlepiej z jak najcieńszymi szwami po wewnętrznej stronie nogi, aby nie spowodowały otarć u jeźdźca; buty powinny być zabudowane, na płaskim obcasie - wykluczone są sandałki, klapki, jak również trapery o zbyt grubo bieżnikowanej podeszwie. Kask lub toczek do jazdy, czyli ochronne nakrycie głowy, które jest obowiązkowe w naszym ośrodku, można wypożyczyć na miejscu. 

Z reguły kompletowanie wyposażenia jeźdźca zaczyna się od kupna własnego kasku ochronnego - bezpieczeństwo na pierwszym miejscu! Bryczesy, czyli specjalne spodnie do jazdy konnej (obcisłe, ze skórzanymi lub materiałowymi wstawkami, tzw. lejami) ułatwiają osiągnięcie właściwego dosiadu. Warto kupić odpowiednie obuwie, gwarantujące stabilną pozycję nóg w strzemionach; mogą to być specjalne kalosze do jazdy konnej, skórzane oficerki lub - najpopularniejsze obecnie - sztyblety (buty sięgające za kostkę) noszone ze sztylpami (skórzanymi ochraniaczami na łydki). 

W pierwszym okresie nauki najlepiej jest jeździć dwa lub trzy razy w tygodniu. Minimum to jeden raz w tygodniu. Częstsze lekcje wiążą się niestety z większymi nakładami finansowymi, natomiast zbyt rzadkie nie gwarantują osiągania widocznych postępów w nauce. Systematyczność w nauce jazdy jest szczególna ważna w początkowym okresie nauki, ale również u zaawansowanych jeźdźców warunkuje uzyskanie zadawalających rezultatów i doskonalenie umiejętności.